Lietuva sieks penktadaliu padidinti žuvies vartojimą

sieksLietuviai turėtų valgyti penktadaliu daugiau žuvies, o didesnė jos dalis turėtų būti užauginta tvariai akvakultūros fermose, o ne sužvejota jūroje. Tam artimiausiais metais iš viso planuojama skirti daugiau kaip 87 mln. eurų.

Lietuva suderino pirminę poziciją dėl pasiūlymo apriboti mikroplastiką

pirmineŠiandien REACH komiteto posėdyje Europos Komisija ES valstybių narių atstovams pristatys EK reglamento projektą, kuriame siūlo apriboti tikslingai pridėtų sintetinių polimerų mikrodalelių (mikroplastikų) tiekimąrinkai kosmetikos produktuose, plovikliuose, vaškuose, blizginimo priemonėse, tręšimo, augalų apsaugos ir kituose žemės ūkio bei sodininkystės produktuose, granuliuotame užpilde, kuris naudojamas sintetiniams sporto paviršiams. Minėtame posėdyje valstybių narių institucijos išsakys pirmines nuomones dėl svarbiausių, problematiškiausių nuostatų. 

Šventosios upė įžuvinta į Lietuvos raudonąją knygą įtrauktomis žuvimis – skersnukiais

izuvŠventosios upėje Jonavos rajone išleista daugiau kaip 30 tūkst. ypač retų ir nykstančiomis Lietuvos upėse laikomų žuvų – skersnukių šiųmetukų. Įžuvinimu pasirūpino Žuvininkystės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos specialistai, vykdydami „Žuvų ir vėžių įveisimo į valstybinius vandens telkinius 2022 metų planą“.

Minint geologinio paveldo dieną kviečiame iš arčiau susipažinti su karstėjančia žeme

paveldoŠiais metais minint Geologinio paveldo dieną kviečiame geriau pažinti Biržų–Pasvalio kraštą, kuris garsėja ypatingu savitumu. Dėl gipso tirpinimo požemyje čia formuojasi karstinės tuštumos, įgriuvus viršutiniams žemės sluoksniams susidaro karstinės įgriuvos, o žemės paviršiuje aptinkamos smegduobės. 

Saugodami jaunus medelius nuo žvėrių miškininkai pradeda tepti juos repelentais

jaunusValstybinių miškų urėdijos miškininkai, siekdami apsaugoti jaunus medelius nuo žvėrių, pradeda vienus svarbiausių darbų rudenį – medelių ūglių aptepimą repelentais. Repelentais apteptos pažeidžiamos jaunų medelių dalys – ūgliai, liemenys – atbaido elninius žvėris ir šernus savo kvapu bei skoniu. Repelento sudėtyje esančios medžiagos padaro medelių žievę ir ūglius graužti netinkamus. Kasmet miškininkai repelentais vidutiniškai aptepa 54 milijonus medelių arba 19-20 tūkst. ha miško želdinių plotą. Medeliai taip pat apjuosiami tvoromis ir individualiomis apsaugomis.

Idėja savaitgaliui: į Žuvintą klausytis gervių trimitų

idejaŠiomis dienomis yra puiki proga pasigėrėti būriais pilkųjų gervių – iš Žuvinto ežero gamtinio pažintinio tako, paukščių stebėjimo bokštelio ar tiesiog – nuo Žuvinto biosferos rezervato lankytojų centro apžvalgos aikštelės. Didžioji dauguma Žuvinto biosferos rezervate susirenkančių gervų nakvynei šiemet renkasi vos už kilometro nuo lankytojų centro – ne įprastose vietose aukštapelkėje ar liūnuose, o nušienautame augalijos sąžalyne Žuvinto ežero viduryje.

Nuo rugsėjo 16 d. taikomos sugriežtintos žvejybos sąlygos lašišų ir šlakių migracijai svarbiose upėse

lasisuKiekvieną rudenį lašišos ir šlakiai plaukia į nerštui tinkamas upes ir keliauja link nerštaviečių, todėl siekiant jas apsaugoti, nuo penktadienio įsigalioja sugriežtinti mėgėjų žvejybos reikalavimai. Svarbiausias pasikeitimas – nebeleidžiama paimti sugautų lašišų ir šlakių, šias žuvis sužvejoti bus leidžiama tik po jų neršto, nuo sausio 1 d. iki balandžio 30 d. 

Šiuo metu miškuose vyksta tikras spektaklis – griausmingai baubia besiporuojantys elniai

baubiaRugsėjį šalies miškai aidi ypatingomis melodijomis, o tiksliau riaumojimais – kai miškų karaliai elniai įnirtingai kviečia poruotis pateles. Elniai baubti pradeda rugpjūtį ir liaujasi su lig rudens pabaiga, tačiau intensyviausiai tuoktuvių „dainas“ traukia būtent rugsėjo mėnesį. Valstybinių miškų urėdija kviečia susipažinti su aistringu, bauginančiu ir miškus drebinančiu elnių baubimu bei kartu su miškininkais šiuos didingus raguočius pamatyti iš arčiau.

Utenoje baigiamas įrengti pirmasis Lietuvos energijos kaupimo įrenginių sistemos baterijų parkas

baterijuElektros energijos kaupimo įrenginių sistemos operatorė „Energy cells“ į vieną iš keturių statomų – Utenos baterijų parką jau atgabeno visą reikalingą įrangą. Rugsėjį baterijų kubai ir kita įranga bus sujungta ir pradedama testuoti. Visą energetikos sistemos saugumą didinantį projektą pabaigti ir visus keturis sistemos baterijų parkus įrengti planuojama iki šių metų pabaigos.

Europos judumo savaitės atidaryme gyventojai galės susipažinti su nauja sporto šaka Lietuvoje – smūginiu

judumoAplinkos ministerija kviečia visus gyventojus, įstaigas ir organizacijas prisijungti prie Europos judumo savaitės, kuri prasideda jau šį penktadienį. Į rugsėjo 16–22 dienomis vyksiančią akciją įsitraukia virš 2 tūkst. miestų iš Europos ir tokių šalių, kaip Japonija, Kosta Rika, Argentina ir pan., prie akcijos jungiasi ir virš 40 Lietuvos miestų. 

Siurblys laistymui – būtina priemonė sodo priežiūrai karštomis vasaros dienomis

Sodininkai bei daržininkai žino, kad alinant tropiniams karščiams, itin svarbu tinkamai laistyti auginamus augalus. Kad ir kaip norėtųsi plieskiant kaitrai saulei šaltu vandeniu atgaivinti sodo bei daržo augalus, specialistai pataria nuo to susilaikyti. Pasak jų, tinkamiausiais laikas karštomis vasaros dienomis laistyti augalus yra itin ankstyvas rytas arba vėlyvas vakaras. Vasara yra tas metas, kai augalai turi būti laistomi daug ir gausiai, nes paviršinis laistymas neduos pageidaujamo rezultato. Kalbai pasisukus apie laistymo darbus, neabejotinai ateina momentas, kai yra būtina pakalbėti apie itin svarbią laistymo sistemų dalį, t. y., laistymui skirtus siurblius.

Anglies ūkininkavimas – nauda neabejotina, o kokios rizikos?

naudaAnglies ūkininkavimas (angl. Carbon farming), galintis svariai prisidėti prie klimato kaitos švelninimo, Lietuvoje dar yra naujiena. Žemės ūkio ministerijoje vykdytas programos „Kurk Lietuvai“ projektas „Anglies kaupimo ūkininkavimo potencialo vertinimas Lietuvoje” atskleidė ne tik tokio ūkininkavimo privalumus, bet ir stabdžius, trukdančius jam įsitvirtinti.

Tekstilės atliekos: ką turi žinoti gyventojai?

atliekosNemaža dalis nebetinkamų naudoti tekstilės gaminių vis dar išmetami į komunalinių atliekų konteinerius arba paliekami greta jų, nes gyventojai nežino, kur juos dėti arba nenori tam gaišti laiko. Dėvėtos tekstilės surinkimo lygis Lietuvoje žemas – atskirai surenkama vos 13 proc. viso mūsų šalyje parduoto tekstilės kiekio. Kita vertus, džiugina tendencija, kad dalimi naudotų drabužių, kitų tekstilės gaminių dalijamasi su pažįstamais, giminaičiais, mainų platformose.

Priminimas žvejams mėgėjams: pagautas žuvis laikykite atskirai nuo kitų žvejų laimikio

laimikioPo truputį įsibėgėjant rudens žvejybos sezonui, Aplinkos apsaugos departamento pareigūnai primena žvejams mėgėjams, ko nepamiršti žvejojant. Aplinkosaugininkai atkreipia dėmesį, kad Mėgėjų žvejybos vidaus vandenyse taisyklėse nurodyta – kiekvienas asmuo, užsiimantis mėgėjų žvejyba, savo sugautą laimikį privalo laikyti atskirai nuo kitų asmenų laimikio. Kaip laimikis neįskaitomos žuvys, įrašytos į Invazinių Lietuvoje rūšių sąrašą.

Planuojama skirti paramą visiems gyventojams, kurie teikė paraiškas saulės elektrinių įsirengimui

elektriniuEnergetikos ministerija informuoja, kad visiems gyventojams, kurie liepos mėnesį teikė paraiškas dėl paramos saulės elektrinių įsirengimo namuose, bus skirtas numatytas finansavimas ir galima pradėti saulės elektrinės įsirengimo darbus.  Šiuo metu dėl didelio paraiškų skaičiaus sudarytas pagrindinis ir rezervinis sąrašai, tačiau planuojama, kad parama bus skirta abiejuose sąrašuose esantiems gyventojams.   

Gauti augalų ar pasėlių draudimo įmokos kompensaciją bus paprasčiau

paseliuAugalų ir (arba) pasėlių draudimo reikalus ūkininkai galės sutvarkyti paprasčiau. Kreipiantis dėl dalinės draudimo įmokos kompensacijos  jiems nebereikės pateikti trijų draudimo įmonių draudimo pasiūlymų, kuriuos vertina savivaldybių administracijos specialistai. Tokį įsakymą pasirašė žemės ūkio ministras Kęstutis Navickas.

Didėjant oro taršai, ypač svarbi aplinkosauginė įmonių atsakomybė

didejantTam, kad kvėpuotume kuo švaresniu oru, aplinkosaugininkai nuo rugsėjo 1 iki 17 d. tikrins transporto priemonių taršumą – teršalų kiekį automobilių išmetamosiose dujose. Kadangi oro taršos mažinimas tiesiogiai susijęs su oro kokybės gerinimu, labai svarbu, kad mūsų veikla būtų pagrįsta aplinkos tausojimo principais.

Siūloma riboti tikslingai pridėtus mikroplastikus kai kuriuose produktuose

pridetusEuropos Komisija parengė pasiūlymą apriboti tikslingai pridėtų sintetinių polimerų mikrodalelių (mikroplastikų) tiekimą nenuplaunamos ir dekoratyvinės kosmetikos produktuose, plovikliuose, vaškuose, blizginimo priemonėse, tręšimo, augalų apsaugos, biocidiniuose ir kituose žemės ūkio bei sodininkystės produktuose. Taip pat granuliuotame užpilde, kuris naudojamas sintetiniams sporto paviršiams. 

„Tele2“ pasiūlymai studentams: geriausios kainos studijoms reikalingiems įrenginiams

Studentams ruduo – pokyčių metas, tad dabar geriausias laikas atsinaujinti mokymuisi reikalingus įrenginius. Mobiliojo ryšio operatorius „Tele2“ paruošė daugybę studentams skirtų pasiūlymų, kurie leis sutaupyti. Daugiau informacijos galite rasti internetiniame puslapyje www.tele2.lt.

„iPhone“ telefonai – vos su 1 Eur pradine įmoka

Studentams, norintiems išsiskirti stilingu telefonu, puikiu pasirinkimu gali tapti „iPhone 12“ (128 GB). Jis pasižymi geriausia visų laikų „iPhone“ telefonuose esančia kamerų sistema. Abi galinės ir asmenukių kameros palaiko naktinį, „Deep Fusion“ ir „Smart HDR 3“ režimus. Itin pažangus algoritmas leis užfiksuoti detalias nuotraukas net ir prasto apšvietimo sąlygomis.

Prasideda lašišų ir šlakių žvejybos sezonas: šiais metais nebebus galima paimti sugautų šių rūšių žuvų

suagutuNuo rugsėjo 1 d. prasideda lašišų ir šlakių žvejybos sezonas. Pagrindinė šių metų naujovė – nuo rugsėjo 1 d. iki spalio 15 d. visas  sugautas lašišas ir šlakius privaloma paleisti atgal į vandens telkinį, net jei žvejojama įsigijus žvejo mėgėjo kortelę. Galimybė paimti sugautą lašišą arba šlakį išliks tik po neršto – nuo sausio 1 d. iki balandžio 30 d.

Taip pat skaitykite:

Nuorodų sąrašas

Nuorodų sąrašas

Powered by BaltiCode